12 põnevat tegevust tähtede õppimiseks

Lapsele tähtede õpetamiseks on palju erinevaid viise. Meie lemmikuteks on aga need tegevused, kus õppimine leiab aset läbi mängu ja põneva tegevuse. Kogusime need tegevused siia kokku.

1. Pange kokku puslesid! Omavahel sobivate tükkide leidmine ja õigesti kokkupanemine arendab lapse optilis-ruumilist taju. Selle mitmekülgne arendamine aitab lapsel ära tunda tähtede kuju ja neid omavahel eristada.

2. Loe lapsele ette! Sind kuulates ja raamatut vaadates hakkab laps järk-järgult mõistma, et igal öeldud sõnal on oma kirjalik kuju, mis koosneb unikaalsest tähtede kombinatsioonist. Loetu kuulamine motiveerib last. Teda köidab mõte, et ühel päeval võib ta ise osata lugeda oma lemmikraamatuid.

3. Tee söödav tähestik! Toiduga ei mängita, küll aga saab selle abil õppida. Lõigake puu- ja köögiviljadest lapsele söömiseks erinevaid tähti. Miks mitte teha lausa terve kausitäis tähesalatit? Esitatuna tavapärasest erinevas vormis, on söödavad tähed lapsele põnevaks õppimisvahendiks.

4. Mängige mälutreenivaid mänge! Esemete asukoha ja paigutuse meeldejätmine mängus arendab lapse mälu ning aitab hiljem tähekujusid lihtsamini eristada ja meelde jätta. Laste lemmikud on memoriinid, mida saab lihtsalt teha ka koduste vahenditega. Vaata õpetust näiteks siit.

5. Voltige origamitähestikku! Rõõmsavärvilise tähestikuga saab hiljem toaseina kaunistada. Voltimine on ühtlasi üks parimaid tegevusi, mis soodustab mõlema ajupoolkera arengut, sest selles ettevõtmises osalevad mõlemad käed. Origamitähestiku voltimisõpetuse leiad siit.

6. Mängige käemänge! Käemängud arendavad mälu, fantaasiat ja ettekujutlusvõimet. Samuti arendavad käemängud lapse peenmotoorikat, sõrmed muutuvad liikuvateks ja paindlikeks.  ning aitavad lapsel tähtede kirjutamist selgeks saada. Käemängude näiteid leiad siit.

7. Tähistage tähepäeva! Täna on K-tähe päev. Täna me koristame, kallistame, küpsetame ja kükitame. Loeme ja räägime kuust, koiliblikatest, kummitustest, kelladest, Kanadast, kommetest ja koobastest. Sööme kapsast, kaalikat, kurki, kama, kookospähklit ja kirsse. Käime kinos ja kontserdil.

8. Tehke päris oma aabits! Võta terve tähestiku jagu valgeid paberilehti ja joonista neile tähtede kontuurid. Lase lapsel täht seest ära värvida ning joonistada tähe kõrvale pilte selle tähega algavatest  sõnadest. Paberile võib tähega seotud asju ka juurde kleepida, näiteks ajakirjadest välja lõigatud pilte,  kuivatatud õisi, puulehti jne.

9. Minge õue tähejahile! Tähejahi mõte on panna last märkama tähti meid ümbritsevas keskkonnas. Võta kaasa fotoaparaat ning lase lapsel üles pildistada need asjad,  mis meenutavad talle tähti. Kui teha neist piltidest paberfotod, saab neist kokku panna ühe toreda tähestikualbumi.

10. Voolige tähestikku! Savi või plastiliini abiga saab laps endale meisterdada ruumilise tähestiku. Selle tegemise käigus kinnistuvad paremini erinevad tähekujud, areneb käeline tegevus ning areneb ruumitaju.

11. Mängige ise tähti! See on loovust ja painlikkust nõudev lõbus tegevus tervele perele! Uurige tähtede kujusid ning proovige oma kehasid kasutades neid peegli ees järele teha. Ise tähtedeks olemine on üks aktiivsemaid viise tähtede õppimiseks, mille saab pealegi jäädvustada meeleoluka seeriana perekonna fotoalbumisse.

12. Tehke tähekunsti! Lõika vanast švammist või kartulist tähekujudega templid, anna lapsele värve ning paberit ja vaata, mis juhtuma hakkab!