Jäälaternad

Jäälaternad on vahva võimalus muuta pime talveaeg valgusrohkemaks. Neid on lihtne teha ning tulemus kaunistab iga koduõue!

Vaja läheb:
erinevad anumad, mille sisse laternat teha (iga laterna jaoks 2 tükki- üks suurem ja teine väiksem)
kaunistused laterna sisse (puuoksad, marjad, lehed jmt)
(värv)
teip
väiksed kivid vmt raskuseks
miinuskraadid õues või sügavkülm toas 🙂

Kuidas teha?
1. Vali laterna tegemiseks sobivad nõud, mis kannatavad külma. Jälgi, et välimise ja sisemise nõu vahele jääks igas küljes vähemalt 2cm ruumi, kuhu jää saab tekkida. Siis saavad laternad parasjagu paksu seinaga.
2. Aseta kaunistused suurema nõu põhja. Eelista alati looduslikke kaunistusi, need ei riiva laterna sulades looduses silma.
3. Kinnita sisemine nõu teibi abil välimise nõu külge. Jälgi, et sisemine nõu jätaks külmumise järgselt piisavalt ruumi küünla paigutamiseks.
4. Lisa kaunistused ka kahe nõu vahele.
5. Täida anumate vahe veega, kuid mitte päris servani, et veel oleks külmudes ruumi paisuda. Kui sisemine nõu vee kallamisel kerkib, pane selle põhja raskuseks näiteks väikesi kivikesi.
Võid laterna valmistamiseks kasutada ka guašš- või vesivärvidega värvitud vett. Kirju laterna saad, kui lased ühel värvitriibul ära jäätuda ning lisad alles siis uue kihi värvilist vett.
6. Kui õues on miinuskraadid, vii laternad õue külmuma. Kui külma pole, saad laternad ühe ööga valmis ka tavalises sügavkülmas.



7. Kui vesi on jäätunud, vala valmis laterna välimisele nõule ettevaatelikult leiget, pisut soojemat vett, kuni nõu jää küljest eemaldub.
8. Vala leiget vett seejärel sisemisse anumasse ning eemalda ka see.
9. Vii latern õue ning süüta selles küünlad.




Mida vahvat saab teha jäälaternatega?

  • kaunistada ja valgustada õue
  • jäälaterna valmistamise põhimõttel võib valmistada ka vahvaid kuuseehteid õues puu otsa riputamiseks. Ehteid saab teha, kasutades ühte anumat ning lisades enne külmutamist paela riputamiseks.
  • puukaunistuste tegemiseks võid kasutada ka ümmargust keeksivormi (millega saab teha rõngakujulist keeksi), nii saad vahva jääst pärja. Lisa enne külmutamist koos kaunistustega kindlasti ka pael pärja riputamiseks.

Mida kasulikku õpetab jäälaternate meisterdamine?

  • arendab ruumilist mõtlemist
  • võimaldab tutvustada vee erinevaid olekuid (tahke, vedel)