Loomakujulised kingikarbid

Huvitav kingipakend teeb kingi kingisaajale veelgi põnevamaks. Mis küll võiks peidus olla kavala näoga rebase sees? Meie kingikarbi ühe lõikega saab teha lugematu arvu erineva näoga loomi.

Loomakujuliste kingikarpidega on tore mängida ka siis, kui kingitused on sealt seest juba välja võetud. Miks mitte teha nendega näiteks nukuteatrit? Samuti saab neid kasutada asjade hoidmiseks. Karpi saab korduvalt avada ja sulgeda, erinevalt tavapärasest kingipaberist, mis enamasti kingituse avamise käigus kipub katki rebenema.

Kingikarbi lõike järgi on kõige parem teha karpe eelkõige väikeste kingituste jaoks. Näiteks kahest A4 formaadis lehest saab teha karbi mõõtmetega 7 x 7 x 11 cm. Kasutades suuremat paberit saab samamoodi pakkida ka suuremaid kingitusi. Tuleb lihtsalt võtta kingituse pealt mõõdud ning karbi kavand selle järgi valmis joonistada. Kui paberit napib, siis võid näiteks käpad ja kõrvad karbikavandist välja jätta ning need pärast paberiribadest juurde kleepida.

Kingikarbile võib anda mistahes looma näo, tuleb vaid fantaasial lennata lasta. Äratuntava loomanäo tegemiseks piisab tegelikult vähestest iseloomulikest detailidest (silmad, nina, kõrvakuju). Näo- ja kõrvadetailid võib karbile kleepida värvilisest paberist või need lihtsalt peale joonistada. Osavamad võivad lisada näole ka ruumilisi detaile, näiteks kleepida kassile nina alla lõngajuppidest vurrud. Ära unusta ka saba!

Vaja läheb:
– (värviline) kartong või paksem paber
– harilik pliiats
– joonlaud
– käärid
– liim

KUIDAS TEHA?

  1. Joonista kartongile kingituse mõõtmetele vastav karbi kavand. Karbi skeemi leiad siit ja karbikaane skeemi siit. Selleks, et kingitus karbi sisse kindlasti ära mahuks, lisa karbipõhja mõõtudele (joonisel tähistatud tähega A) paar lisamillimeetrit. Kaane kavandamisel arvesta sellega, et see peab parasjagu parajalt karbi peale mahtuma. Kaas ei tohiks olla liiga tihedalt, sest siis on keerulisem kõrvu läbi karbikaane välja tuua. Liiga lõdva karbikaane puhul jäävad kõrvad liialt kaane sisse varjule. Karbikaas peaks olema omakorda paar millimeetrit karbi põhjast suurem. Näiteks 5 x 5 cm põhjaga kingituse jaoks tee karbipõhi mõõtudega 5,2 x 5,2 cm. Kaas tee mõõtudega 5,4 x 5,4 cm. Karbikaas võiks katta umbes poole karbi kõrgusest (B), lähtu kaane kõrguse valikul konkreetse looma eripärast.
  2. Lõika karp ja karbikaas paberist välja ning murra mööda murdejooni.
  3. Tee karbi külje sisse ning karbikaanele sisselõiked kõrvade jaoks
  4. Kleebi või joonista karbile kõrvadetailid ning karbikaanele näodetailid.
  5. Liimi karp kokku, tee sama karbikaanega.
  6. Pane kingitus karpi 🙂
  7. Pane kaas karbile peale ning aita kääriotstega kõrvad läbi kõrvapilude kaane seest välja.

Höpi loomakujuliste kingikarpide tegemisõpetus ilmus ajakirja Pere ja Kodu (12/2012) rubriigis “Meisterdame koos”.