Näpuvärvid

Maalimine pintsli asemel värvi sisse kastetud sõrmedega on kõige ürgsem maalimisviis ning pole vist last, kellele ei meeldiks kasutada võimalust luua kunsti sõna otseses mõttes oma kätega. Näpuvärve saavad edukalt kasutada ka päris pisikesed, kes veel pliiatsit või pintslit õigesti käes hoida ei oska, ning seetõttu ei piira erinevate vahendite puudulik käsitsemisoskus lapse fantaasiat ja avastamisrõõmu. Lisaks näppudele võib loomisprotsessi kaasata terve käe või lausa jalatalla. Näpuvärvidega saab teha vahvaid käemustreid, veelgi põnevamad on käe- ja jalajälgedest looma- ja linnukujutised.

Näpuvärve on üllatavalt lihtne kodus valmistada ning värvidele saab anda kirkad toonid toiduvärvidega. Kellel on huvi ja tahtmist katsetada, saab näpuvärvid toonitud ka taimsete vahenditega (näiteks punane peet, spinat, kurkum). Sellisete värvide toonid jäävad paberil küll tunduvalt mahedamad, kuid tulemuseks on 100% looduslikud näpuvärvid.

VAJA LÄHEB:
Värvipõhi

– 100 ml maisitärklist
– 450 ml külma vett

Antud kogustest valmib umbes 400 ml värvipõhja.

Toonimiseks
– vedelad toiduvärvid (punane, kollane, sinine)
– tükk paberit

Säilitamiseks
– õhukindlalt suletavad nõud

Kuidas teha?

Värvipõhja valmistamine
Sõltuvalt pliidi kuumusest võtab värvipõhja valmistamine aega 10-15 minutit.

 1. Mõõda tärklis potti, lisa külm vesi ning sega hoolikalt läbi ühtlaseks piimataoliseks vedelikuks.
 2. Tõsta pott pliidile ning pidevalt segades kuumuta vedelikku keskmisel kuumusel, kuid ära lase sellel keema tõusta.
 3. Kui vedelik hakkab aurama, tekivad varsti esimesed “klimbid”, mis on märk sellest, et segu hakkab paksenema. Alanda natuke kuumust ning jätka segamist.
 4. Kui suurem osa segust on paksenenud, võid pliidi välja lülitada, kuid pott jäta endiselt pliidile. Jätka segamist, kuni kogu segu on muutunud ühtlaselt paksuks poolläbipaistvaks massiks.
 5. Tõsta pott pliidilt ja lase segul natuke jahtuda.
 6. Jaga värvipõhi nõudesse, mida saad kaanega sulgeda. Hästi sobivad näiteks väikesed purgid või plastikust säilituskarbid.

Kui värvipõhja olulisimat komponenti, maisitärklist, kodus ei juhtu olema, võib selle asendada ka tavalise kartulitärklisega, kuid sellest tehtud värvipõhi jääb näppude vahel kleepuv (maisitärklisest värvipõhi jääb meeldivalt siidine). Kartulitärklisest segu pakseneb potis kuumutades ühtlaselt ning valmis värvipõhi tuleb sitkem.

Värvide toonimine
Kõige lihtsam on toonida leiget, toatemperatuurist soojemat värvipõhja, sest selles seguneb toiduvärv kiiremini ühtlaseks. Jahtudes muutub värvipõhi tahkemaks ning ühtlaselt toonitud värvisegu saamiseks tuleb seda kauem segada.

Kolme põhivärviga (punane, kollane, sinine) saad valmistada 7 erinevat tooni näpuvärve.
• Segades punase ja kollase, saad oranži tooni.
• Segades kollase ja sinise, saad rohelise tooni.
• Segades punase ja sinise, saad lilla tooni.
• Segades kokku kõik kolm põhivärvi, saad pruuni tooni.

 1. Kalla natuke toiduvärvi värvipõhja hulka ning sega läbi. Lisa toiduvärvi ettevaatlikult ja pigem vähem, juurde saad alati lisada. Kui segad kokku oranži, rohelist või lillat tooni, kalla värvipõhjale vastavalt kahte toiduvärvi.
 2. Kui oled toiduvärvi värvipõhjaga ühtlaseks seganud, tee sõrm värviseks ja proovi paberitüki peal selle katvust. Kui värv jääb paberil liiga hele, lisa veel natuke toiduvärvi ja sega värvisegu uuesti korralikult läbi.

Valmis näpuvärvid sule õhukindlalt, sest lahtiselt hakkavad värvid tasapisi kuivama. Säilita värve külmkapis või jahedamas kohas ning tarvita need ära kahe nädala jooksul.

NÄPUVÄRVIDEGA MAALIMINE

 • arendab loovust ja fantaasiat
 • soodustab käelise tegevuse ja peenmotoorika arengut
 • stimuleerib lapse meeli
 • pakub põneva avastamisretke värvide maailma

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

Höpi näpuvärvide tegemisõpetus ilmus ajakirja Pere ja Kodu (04/2012) rubriigis Meisterdame koos.

Fotod: Hele-Mai Alamaa / Pere ja Kodu