Juba mõnda aega tagasi, ühel hommikul tegin perele hommikul putru ja minu 4-aastane tütar veeris ootamatult “M-A-H-E-K-A-E-R-A-H-E-L-B-E-D”. See oli suurelt kirjutatud kaerahelveste paki peale. Peale seda juhtumit hakkasin tähele panema, et tema tähelepanu köitsid sõnad, mis olid eraldi välja toodud. Just igasugu logod, mis paiknesid majadel, autodel, pakenditel ja kindlasti ka kõiksugu muud suurelt ja ahvatlevalt välja toodud tekstid. Sellest perioodist sündis idee luua tegevusraamat, mis paneks lapsed lühemaid ja pikemaid sõnu lugema ehk raamat siltidest.
Tegelikkuses jäi see idee üsna pikaks ajaks küpsema, sest otsisin konseptsiooni, kuhu sellised sildid sobiksid ja mis paneks lapsed õhinaga toimetama. Sain endale õnneks mõttekaaslase Kadri Kiho, kellega koos hakkasime ideid põrgatama.
Kellel on meeles Pipi Pikksuka raamatust pilt apteekrist, kus on palju erinevaid naljakaid silte? Need ju lausa kutsuvad ennast lugema. Või kas on olemas last, kellele ei meeldiks aardejaht? Kas mitte sünnipäev ei ole iga lapse kõige tähtsam päev? 🙂 Ja alati on tore lugeda tegelasest, kelle väljakutsete ja julgusega võid kasvõi natukene ennast samastada.
illustratsioon raamatust “Pipi Pikksukk”
Nii meil kooruski lõpus lugu poisist, kes seikleb igal raamatu lehepaaril erinevas keskkonnas ning otsib tähti. Igast keskkonnast leitud tähest moodustub vihje, mida poiss kingiks saab. Kingituse leiab raamatu viimaselt laotiselt.
Ja muidugi ei saa üle ega ümbes selle raamatu imeilusatest illustratsioonidega, mis on joonistatud Pent Talveti poolt, kes igapäevaselt tegeleb hoopis tootedisainerina ning mõtleb välja diivaneid, pinke ja muud kasulikku. Aga Pendil on alati ka joonistamine hästi välja tulnud ning raamatumaailm kisub teda aeg-ajalt varrukast enda poole. Meile oli silma jäänud Pendi tehtud Tallinna Jalgratta Nädala poster ja vot selline stiil meid kõnetaski. Meil on hirmus hea meel, et ta selle raamatu pildid nõustus tegema, sest teistsuguseid ei kujutaks kohe ettegi.
Tallinna Jalgratta Nädala poster
Pent ise kirjeldab protsessi nii: “Kui Kadre mulle esimest korda Tähejahi kontseptsioonist rääkis tundus see väga kift. Illustraatori töö mõistes oli kõige ägedam see, et nad tahtsid tihedat, meeleolukat pildimaterjali, kus lastel oleks piisavalt avastamist ka teisel, kolmandal ja neljandal lehitsemisel. Just seda tüüpi raamatupildid meeldisid mulle endale lapsena kõige rohkem ja olin kohe nõus. Muidugi võttis selline meisterdamine palju aega, aga olen rõõmus, et tegijatel jätkus kannatust oodata ja loodan, et mis kaua tehtud on ka laste arvates kaunike ja et selle raamatu seltsis on põnev lugemist harjutada!”
Meil võttis selle raamatu valmimine tõesti mõned aastad veel aega, vaikselt sündisid pildid ja täienes ka esialgne konseptsioon. Mina kritseldasin Pendile laotuste võimalikku paigutust ette ja tema tegi neist imeilusad pildid. Lisasime raamatusse lõpuks veel otsimisülesandeid, lugemisnippe. Algselt soovisime teha klappidega raamatut, kus saaks silte otsida nii klappide alt kui pealt. Kahjuks ei mahtunud selle lahenduse tasuvus kuidagi exceli arvutustabelitesse ära. Ja pealegi tõdesime lõpuks, et tänu detailsetele illustratsioonidele võime klapid ära jätta. Uurimist jätkub ilma nendetagi kauemaks!
Kadre tehtud labori laotise kritseldus
Pendi esialgne pliiatsijoonistus talu laotisele
Me usume tõesti, et see raamat on väärt ikka ja jälle kätte võtmist, juba ainuüksi illustratsioonide pärast. Kui aaretejaht on läbitud ning poisi sünnipäevakink välja selgitatud, siis saab koos lapsega pilti uurida ja ise otsimisülesandeid välja mõelda. Kus on Eesti lipp? Mitu rebast on pildil? Leia pildilt kajakas!
Lapsevanematele mõeldes panime iga pildi juurde ka nipi, kuidas koduste vahenditega lugemist harjutada. Ja viimaseks nipiks on mõte, et korralda lapsele kodus ise üks suur tähejaht! Kas oled valmis? 🙂
Teksti autor: Kadre Spitz
Raamatu saad tellida siit – https://hop-play.com/tooted/suur-tahejaht