Tuulelohe

Lohelennutamise kunst on meile jõudnud Hiinast, kus bambusest ja siidist meisterdati lohesid juba vähemalt kaks tuhat aastat tagasi ja kasutati nii meelelahutuseks, lahingus sõnumite ja signaalide saatmiseks kui ka tänapäevastele lohesurfaritele sarnaselt lendamiseks. Aastast 550 on näiteks teada lugu, kus Ida-Hiina imperaatori poeg Yuan Huangtou põgenes vangitornist suure tuulelohe abil, legendi kohaselt olevat lohega lendamise kunst kuulunud ka jaapani ninjasõdalaste oskuste hulka.

Enamikel inimestel lohega lendamise plaane pole ja nii on ise lohe meisterdamine ja lennutamine lihtsalt suurepärane viis meelitada oma pere kodust teleka ja arvuti tagant värske õhu kätte ja veeta ilma raha kulutamata koos lõbus suvepäev. Takistuseks pole tuule puudumine- lohe saab lendama ka joostes.

Lohe, mida õpetame tegema, on lihtne ümbriklohe, mis on laialt levinud ja ilmselt enamike inimeste jaoks tuulelohe sünonüümiks. Seda pole keeruline valmistada ja hakkama saab koduses majapidamises olemasolevatega materjalidega, samuti pole vaja mingeid erilisi tööriistu.

Ohutuks lohelennutamine on vaja lagedat kohta eemal elektriliinidest, puudest ja ehitistest. Lohe lennutamiseks ei sobi tänav ega maantee, samuti rahvarohke koht. Ohtlik on lohet lennutada ka äikese ajal.

Vaja läheb:
– liistud või bambusest grillitikud
– hambatikk
– maalriteip
– läbipaistev kleeplint
– nöör sidumiseks
– värviline kile (näiteks prügikott või kilekott)
– käärid
– marker/vildikas
– nöör või tamiil lennutamiseks

KUIDAS TEHA?

    1. Alusta tuulelohe tegemist raami ehitamisest. Tuulelohe jaoks on vaja kahte ühepikkust peenikest liistu. Kui liiste käepärast pole, ajavad asja ära bambusest grilltikud, mida saab pikemaks jätkata maalriteibi abil.
    2. Aseta vardad omavahel risti ja kinnita omavahel tugevalt nööriga. Horisontaalvarras võiks paikneda vertikaalvarda umbes 1/3 peal.
    3. Lohe purjepinna väljalõikamiseks aseta tekkinud puust rist kilele ning märgi peale varraste otste asukohad. Ühenda märgid omavahel joontega ja lõika kujund kilest välja. Kui teed lohe õhukesest kilest, teibi purjepinna servad teibiga üle, nii tuleb lohe stabiilsem ja peab kauem vastu.



    1. Nüüd on paras aeg lohe kaunistamiseks. Kasuta selleks markerit, erivärvilisi kleeplinte või kleebi läbipaistva teibi abil lohe pinnale värvilisi kiletükke.
    2. Kleebi purjepinna mõlemale poolele varraste ristumise kohta teibist tugevdustükk. See on vajalik, et hiljem lennutusnööri kinnitamisel lohe ei rebeneks.
    3. Aseta varrastest rist purjepinna siseküljele (kaunistatud külg laua poole) ja kinnita maalriteibiga vertikaalvarda mõlemad otsad purjepinna külge.
    4. Lõika 8cm pikkune tükk maalriteipi. Kleebi pool sellest lohe nurgale horisontaalvarda juures nii, et liimiga pool jääb ülespoole. Pane teibiriba keskele tikk ning kleebi teip üle selle pooleks lohe siseküljele. Tee sama teise nurgaga.
    5. Torka tekkinud kahekordse teibiriba sisse lohenurga ja tiku vahele auk.


    1. Lõtv lohe ei lenda hästi. Et anda loheraamile sitkust, tuleb horisontaalvarras painutada vibuks. Loheraami vibuks painutamiseks lõika jupp nööri, umbes 10cm pikem kui horisontaalvarras.
    2. Torka nööri ots läbi ühe augu ja seo ümber tiku.
    3. Painuta lohe horisontaalvarras vibuks ja seo nööri ots varda teises otsas oleva tiku ümber. Lõika üleliigsed nööriotsad ära. Loheraam on parasjagu kaardus, kui varraste ristumiskoha ja nööri vahele jääb 5-7cm vahe. Vibuks tuleb painutada ainult horisontaalvarras.


    1. Keri juhtnöör puupulgale. Selleks sobib hästi näiteks jäätisepulk.
    2. Keera lohel teine külg, nii et kaunistatud pool on nüüd peal.
    3. Torka varraste ristumiskohas kummalegi poole vertikaalvarrast purjesse auk. Torka juhtnööri ots ühest august läbi ümber vertikaalvarda ja too teisest august tagasi. Seo korraliku umbsõlmega.
    4. Lõika kilest ribad lohe saba jaoks. Need peaksid olema vähemalt kaks korda nii pikad kui vertikaalvarras. Kinnita saba teibi abil.




Tuulelohe meisterdamine ja lennutamine

      • soodustab käelise tegevuse arengut
      • arendab leidlikkust käepärastest materjalidest meisterdamisel
      • annab mõnusa füüsilise koormuse
      • on tore tegevus kogu perele

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

höpi tuulelohe tegemisõpetus ilmus ajakirja Pere ja Kodu (06/2012) rubriigis Meisterdame koos.