Mida kõike puudelt kukkunud oksaraagudest teha ei saa! Uhked sarved põdrale või hoopis luud väikesele nõiale… Või hoopis terve tähestiku jagu tähti!
Puuokstest tähtede meisterdamine on mitmel põhjusel tore ajaviide. Esiteks tuleb okste korjamiseks minna õue värske õhu kätte ja ennast natuke liigutada. Tähtedeks sobivate okste otsimine toetab tähelepanu ja keskendumisvõime arengut. Tähtede valmistegemine on kasulik peenmotoorika ning silm-käsi koordinatsiooni arengule. Kui oled kord komplekti tähti oma kätega valmis teinud, siis püsib nende kuju ka paremini meeles, sest oksatähte saab, erinevalt paberil tähest, ka reaalselt katsuda. Valmis tähtedega saab harjutada näiteks sõnade kirjutamist, kuid põnevasse mängu kaasatuna võivad need muutuda milleks tahes. Nii võib O-tähest saada uhke printsessikroon ning ülejäänutest saab teha mänguautodele varjualuse.
Vaja läheb:
- puuoksad
- peenike käsitöötraat
- erinevat värvi lõngad
- käärid
- nõel või PVA liim
Tähtede meisterdamine
- Pane puuokstest kokku tähekuju. Katsu võimalikult palju ära kasutada okste enda kuju ning okste hargnemiskohti, kuhu on võimalik teist oksa hästi toetada.
- Kinnita oksad omavahel peenikese traadiga, seejärel seo ühenduskoht üle ka lõngaga. Nii tuleb ühendus jäigem ja täht ise vastupidavam. Kui sul traati parasjagu ei ole, kinnita oksad omavahel lõngaga ja tee lihtsalt paar tiiru rohkem.
Lõngaga katmine
- Seo lõngaots ümber oksa, nii püsib see alustuseks hästi paigal.
- Hakka lõnga järjest ümber oksa keerama, iga lõngakeerd tihedalt eelmise vastas.
- Kui tahad üle minna teisele värvile, siis tõmba esimese värvi lõngaots piki oksa ning seo teise värvi lõng ümber oksa (nagu punktis 1) just seal, kus tahad. Esimese lõnga otsa võiksid katta vähemalt 1 cm ulatuses teise lõngaga, enne kui saba läbi lõikad. Siis ei hakka lõng oksa ümbert hargnema. Kui tahad oksa katta vaheldumisi kahe värviga, siis ära esimest lõnga vahepeal läbi lõika, vaid mässi see lihtsalt teise lõnga alla ning jätka sellega uuesti seal, kus soovid.
- Kui tahad teha mitmevärviliste peenikeste triipudega tähti, siis seo oksa külge korraga kaks erinevat värvi lõnga ning keeruta neid koos ümber oksa.
- Viimase lõngaotsa võid kinnitada oksa külge liimiga. Osavamad näpud saavad lõngaotsa peita nõela abil. Selleks aseta nõel umbes 1cm enne lõppu oksa peale ning mässi lõng ümber oksa ja nõela (nõelasilm peab jääma vabaks). Kui oled jõudnud lõpuni, siis lõika lõng katki, torka ots nõelasilmast läbi ning tõmba nõel koos lõngaga keerdude vahelt välja.
Nipid
- Kui tahad mõnda pikemat puuoksa kindla koha pealt murda, siis tõmba sellele õige koha peale noaga sisse väike sälk. Nii saad oksa murda just sealt, kust soovid.
- Kui mõnda puuoksa ei õnnestu traadi ja lõngaga kuidagi omavahel kinnitada, siis võta appi tükk maalriteipi. Tõmba teip soovitud kohas ümber okste ning seejärel jätka traadi ja lõngaga. Kui teip ei aita, siis tuleb otsida uued oksad 🙂
- Maalriteibiga võid kindluse mõttes turvata ka need kohad, kus tundub, et oks võib kergesti murduda. Tõmba seda paar tiiru ümber oksa, lõngaga kattes ei jää teip nähagi.