Järjeloomad

Järjeloomad on tore võimalus raamatulugemist veelgi põnevamaks ja mängulisemaks muuta. Lisaks sellele, et nad teevad oma tööd ja pooleli jäänud koha meelde jätavad, saab nendega ka niisama mängida.

Vaja läheb:
värviline kartong
värvilised paberid
joonistusvahendid
liim

Kuidas teha?
1. Joonista kartongile järjelooma või -linnu kujund, mida saab hakata detailidega kaunistama. Suuremad lapsed saavad tegelaskuju ise joonistatud, väiksemate jaoks on lihtsam juba olemasolev tegelaskuju siluett.
Tegelaskuju joonistades pea silmas kindlasti seda, kuidas ta hakkab järge hoidma. Lindudele saab näiteks peale kleepida tiivad ja nemad saavad raamatulehe serva tiiva alla haarata. Loomade puhul on järjehoidmiseks jällegi head pikad käpad ja pikk saba ning suured lontis kõrvad. Kui kasutad fantaasiat on igast tegelaskujust võimalik saada hea järjehoidja.
2. Lõika tegelaskuju välja.
3. Täiusta tegelaskuju väikeste detailidega, selleks lõika paberist silmad, ninad, laigud-triibud ja muud vajalikud ja meelepärased detailid. Selleks saad hästi ära kasutada väiksemad paberijäägid. Linnutiivad kleebi peale ainult ülemise kolmandiku osas, siis püsib raamatuleht tiiva all paigal.
4. Liimi detailid tegelaskuju peale, tee vajadusel pliiatsiga juurde viimased täiendused ning järjeloom ongi valmis!

Kuidas kasutada järjeloomi?
Järjeloomad on heaks sõbraks raamatu lugemisel. Kes tahab, võib teha kasvõi iga raamatu jaoks eraldi järjelooma. Järjeloom võib olla näiteks sama raamatu (pea)tegelane. Siis saab lugemise ajal sama tegelasega raamatus juhtuvaid olukordi läbi mängida (eriti kui laps veel ise lugeda ei oska ning talle juttu ette loetakse). Nii võib ühe raamatu jaoks teha mitu erinevat tegelast, et mäng oleks veelgi põnevam. Kui raamatut parasjagu ei loeta, siis saab samade tegelastega ka niisama mängida ning ka kuuldud-loetud lugu uuesti läbi mängida. Selline tegevus parandab mälu ning arendab jutustamisoskust.

Mida kasulikku õpetab järjeloomade tegemine?

  • arendab käelist tegevust
  • soodustab mõlema ajupoolkera koostööd, sest tegevusse on kaasatud mõlemad käed
  • arendab fantaasiat