Suvel rannas käies satub ikka taskusse või kotti mõni huvitav kivi, mida ära visata ei raatsi. Hiljem võib riiuliservale kogunenud kivid üle värvida ja muuta vahvateks mänguasjadeks.
Vaja läheb:
- siledapinnalisi kivisid
- maalimiseks mõeldud akrüülvärve
- laiemat pintslit kivide värviga katmiseks
- peenikest pintslit detailide maalimiseks
Kuidas teha?
1. Puhasta kivid liivast. Kui pesed neid veega, lase neil enne värvimist kuivada.
2. Kanna värv pintsliga kivile. Hea katvuse saamiseks värvi kivid vajadusel mitu korda üle, lastes iga kord värvikihil täielikult kuivada.
3. Kuivanud värvikihile maali peenikese pintsliga meelepäraseid detaile.
NB! Veega segunedes muutub akrüülvärv matiks. Kui soovid, et värvitud kivid jääksid läikivad, väldi vee sattumist värvi sisse ning kuivata pintsel enne värvi sisse kastmist hoolega.
Mänguasjad uues kuues
Kes poleks mänginud doominot või trips-traps-trulli? Mängud, mis suurest mängimisest pisut igavad tunduvad, saavad kividele maalituna uue hingamise.
Doomino tegemiseks läheb vaja 28 soovitatavalt piklikku kivi. Numbritäpid võid kanda otse kivile, kuid võid kivid eelnevalt ka üle värvida, et need oleksid kõik ühte värvi. Klassikalistel doominokividel on järgmised numbrikombinatsioonid: 0-0, 0-1, 1-1, 0-2, 1-2, 2-2, 0-3, 1-3, 2-3, 3-3, 0-4, 1-4, 2-4, 3-4, 4-4, 0-5, 1-5, 2-5, 3-5, 4-5, 5-5, 0-6, 1-6, 2-6, 3-6, 4-6, 5-6, 6-6. Kes tahab muuta tavalise doomino põnevamaks, proovigu kividele maalida värvidoomino. Viimases pole kividel täppe, igale täppide arvule vastab hoopis kindel värv.
Trips-traps-trulli komplekti jaoks läheb vaja kümmet kivi. Pooled kivid tuleb värvida ühte ja pooled teist värvi. Siis võib neile maalida klassikalised ringid ja ristid või muud detailid. Meie tegime oma komplekti lepatriinude ja mesilastega. Mängulaua ruudustiku saab valmis teha käepärastest vahenditest, seega piisab, kui õmmelda mängukivide hoidmiseks väike kott, millega neid kaasas kanda.
Kivide abil targaks
Tähe- ja numbrikivid. Kive saab kasutada ka õppimisel, muutes selle mängulisemaks. Kooliealistele saab tähtede ja numbrite õpetamiseks maalida põnevaid tähe- ja numbrikive. Tähekividel võib värvidega eristada täis-, kaas- ja sulghäälikud. Numbrikividele võib lisaks numbrile maalida vastava arvu täppe. Suurematele lastele võib kividele maalida arvutamistehteid, tehte vastuse võib maalida kivi teisele küljele või eraldi kivile.
Jutustamiskivid panevad tööle fantaasia. Neile võib maalida tegelasi ja esemeid mõnest muinasjutust, aidates niiviisi lapsel meeles pidada sellega seotud detaile. Lapse kõne arendamiseks võivad jutustamiskivid kujutada ka tavalisi asju last ümbritsevast keskkonnast. Nii saab laps ise välja mõelda ning kivi kivi haaval edasi arendada päris oma muinasjutte ja lugusid.
Kivid peenarde vahele
Kuidas teha vahet kapsa- ja kaalikataimel? Eksimise vältimiseks teeb üks õige rohenäpp kevadeks valmis taimesildid, mis peenardele panna. Taimesildid aitavad lastel vahet teha eri taimedel ning jälgida taimede kasvu neile tuttavateks aiasaadusteks.