Mõnikord on tore olla keegi teine. Maskid on kõige lihtsam vahend enda välimuse tundmatuseni muutmiseks. Maskid toovad mängu põnevust ja salapära, sest kunagi ei saa ju päris kindel olla, kes end ühe või teise maski taga peidab.
Puulehtedest maskid võib teha tuttavate filmi- ja raamatutegelaste või hoopis loomade moodi. Nende valmistamine pakub kindlasti suurt rõõmu ka kõikidele väikestele indiaanipealikele ja annab võimaluse imekiiresti sisse elada mereröövli või salapärase printsessi rolli. Rõõmsad on ka emad-isad, sest materjali kogumiseks tuleb kõigepealt teha üks pikk ja mõnus jalutuskäik õues.
Vaja läheb:
- papptaldrikud
- kirjutusvahend
- käärid
- värvilised puulehed
- liim
- klambrilööja
- naaskel
- kumm maski pähepanemiseks
KUIDAS TEHA?
Maskipõhjad
- Mõtle välja, millise kujuga maski tahad teha, ning tee papptaldrikust valmis sobiva kujuga maskipõhi.
- Mõõda lapse pea järgi välja silmaavade kohad, joonista need taldrikule ning lõika välja. Tervet nägu katvale maskile lõika sisse ka ninaava. Selleks joonista nina kohale püstine ristkülik ning lõika see külgedelt ja alumisest servast lahti. Nii saad ninaava, mida on võimalik lahtedega pealt poolt kaunistada ning nina ei jää näha.
Maskide kaunistamine
- Kinnita lehed maskile liimi abil. Suuremad lehed jäävad paremini püsima, kui kasutad klambrilööjat. Löö klambrid nii, et klambri pealmine pool jääks maski tagaküljele. Nii ei kraabi klambriotsad nägu. Kui juhtub, et lõid klambri siiski valepidi, siis kata klamber maski tagaküljel tüki maalriteibiga.
- Keera mask teist pidi ning lõika silmaavad ka lehtede sisse.
- Tee naaskliga kummipaela jaoks augud maski mõlemasse külgserva ja kinnita kumm maski külge.
Lisaks puulehtedele võid maskide kaunistamiseks kasutada kõike muud, mida loodusest leida võib: rohukõrred, vahtraninad, pärnaõied, sammal, tammetõrumütsid, füüsali laternad.
Alati saab appi võtta ka värvilised paberid. Põnevam väljakutse on siiski proovida kogu mask kaunistada loodusest korjatud materjaliga.
Lehemaskid sobivad nagu valatult:
- teatrietenduste lavastamiseks
- mardi- ja kadripäevaks
- sünnipäevapeol meisterdamiseks
Maskide meisterdamine on kasulik käelise tegevuse ja silm-käsi koordinatsiooni arengule. Mask ees erinevate rollide mängimine toetab lapse sotsiaalset arengut.
- Kasvab empaatiavõime: maski kandes võetakse üle kellegi roll ning pannakse ennast teise olukorda.
- Kasvab oskus teistega arvestada: laps harjutab ja õpib teisi kuulama ning enda kõnelemise järjekorda ootama.
- Tõuseb enesekindlus ja esinemisjulgus: mask peas ollakse keegi teine ning see vabastab alateadlikest piiridest, mida me endale seame.
- Areneb loovus erinevate ootamatute mänguliste olukordade lahendamisel.
- Maski kandmine toetab ka kõne arengut ja väljendamisoskust: kui nägu on kaetud, siis tuleb emotsioonide edasiandmiseks kasutada oma häält ja kehakeelt
Lehemaskid on ilusaimad värskelt valminuina. Seistes hakkavad lehed kuivama ning tõmbuvad krimpsu, kuid tegelikult pole sellest ju suurt lugu. Siis ongi hea põhjus, miks uuesti õue minna ilusaid puulehti korjama 🙂
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Höpi puulehtedest maskide tegemisõpetus ilmus ajakirja Pere ja Kodu (10/2013) rubriigis “Meisterdame koos”.