Päevad on veel üsna lühikesed ja tähti taevas saab imetleda ilma kaua üleval olemata. Kus lendab meie tähistaevas luik ja kus luurab lõvi, seda aitavad kindlaks teha tähtkuju kaardid.
Vaja läheb:
– kartong
– tähekaartide näidised
– printer või kirjutusvahend
– käärid
– nõel
– naaskel vm jämedam terav asi tähtede “vaatlemiseks”
– taskulamp või käänatava peaga laualamp
Kuidas teha?
1. Prindi kartongile tähekaartide näidised. Kui sul printerit käepärast pole, siis saad tähtkujude näidised sama hästi ka käsitsi ümber joonistada. Soovitame kaartide materjalina just kartongi, sest sellest ei paista valgus nii palju läbi.
2. Lõika tähtkujud jooni mööda lahti kaartideks.
3. Torka teravama nõelaga iga ringi keskele auk. Kui teed seda ise, siis võid kasutada alusena näiteks patja. Kui lased lastel auke teha, siis on kindlam panna lauale mitmekordselt kokku volditud rätik. Nii on kindel, et nõelad ei lähe kogemata padja sisse kaduma.
4. Torka kõik nõelaaugud uuesti läbi, kasutades selleks nõelast jämedamat vahendit. Selleks sobivad näiteks naaskel, kudumisvarras või ristpeaga kruvikeeraja. Augud saab suuremaks ka näiteks pliiatsi- või kääriotsaga, kuid siis ei pruugi augu servad jääda nii ilusad. Kui sul on kodus olemas spetsiaalsed käsitöö augutangid, saad augud teha nendega. NB! Ole ettevaatlik lähestikku paiknevate nõelaaukude suuremaks tegemisega!
5. Tähtkuju kaardid ongi valmis!
Tähtkujude kaartidel on kujutatud kuus lihtsamini äratuntavat tähtkuju meie taevas. Tähed on kujutatud eri suuruses ringidena. Mida suurem on ring, seda eredamalt me näeme seda tähte. Võid seda põhimõtet järgida ka kaartidesse auke tehes. Ringid on ühendatud joontega, et oleks lihtsam meelde jätta tähtkuju kujutist. Lisaks on eraldi välja toodud kaks tähelepanuväärsemat tähte: Põhjanael, mille järgi saab meie poolkeral määrata põhjasuunda, ning Siirius, mis on meie tähistaevas suurima näiva heledusega täht.
KUIDAS KASUTADA? Tähtede “vaatlemiseks” on vaja heledat siledat aluspinda ning valgusallikat. Proovida võib näiteks tavalise laualambi või siis taskulambiga. Tähtkuju kaart tuleb asetada valgusallika ning taustaks oleva pinna vahele. Kujutise teravus sõltub valgusallika tugevusest, “täheaukude” suurusest ning valgusallika, kaardi ja aluspinna omavahelisest kaugusest ning nõuab pisut katsetamist. Kui sul ilusa varjukujutise saamine hästi välja ei tule, siis võid kleepida kaartide tagaküljele valge läbikumava paberi ning vaadata kaarte hoopis vastu valgust. Kuidas Põhjanaela tähistaevast üles leida ja selle järgi põhjasuunda määrata, saad lugeda siit. Kui tähtkujud tuttavad ning taevastki üles leitud, võib alati uute tähtkujudega kaarte juurde teha. Eestis nähtavate tähtkujude tabeli leiad siit. Samast saad uurida, millist nime kandsid need tähtkujud meie esivanemate keelekasutuses ja kust on need nimed pärit.
MIDA KASULIKKU ÕPETAB TÄHTKUJU KAARTIDE TEGEMINE?
- aitab kaasa käelise tegevuse arengule
- arendab ruumilist mõtlemist, tähelepanu- ja kujutlusvõimet
- suunab märkama ja tähele panema meid ümbritsevat loodust ning selles aset leidvaid ööpäevaseid muutusi
- õpetab tundma tähistaevast
- õpetab lihtsaid füüsikapõhimõtteid – kuidas valgus tekitab varju ja kuidas vari muutub sõltuvalt valgusallika kaugusest